Analiza | Aspecte evaluate/criterii | Punctaj |
Maxim | Realizat |
1 | 2 | 3 | 4 |
Activitatea didactică | Plan de lecţie şi materiale didactice (planşe, fişe, documente) | 0,2 | |
Lecţia este proiectată corespunzător (etape, scopuri şi obiective/competenţe, alocare de timp, timp de interacţiune, material şi echipamente). | 0,2 | |
Obiectivele stabilite au fost prezentate clar, concis, pentru ca elevii să înţeleagă ce competenţe vor dobândi prin participarea lor la procesul de învăţare. | 0,2 | |
Selecţia procedeelor, tehnicilor şi metodelor de predare s-a făcut ţinându-se cont de cantitatea de cunoştinţe transmisă şi nivelul de pregătire al clasei. | 0,2 | |
Integrarea resurselor centrului de documentare şi informare (CDI) în activităţile desfăşurate | 0,2 | |
Varietatea şi complementaritatea materialelor didactice | 0,2 | |
Modul de exploatare a resurselor documentare în vederea dezvoltării competenţelor infodocumentare | 0,2 | |
Descoperirea CDI drept centru de resurse | 0,1 | |
Includerea secvenţelor cu caracter practic-aplicativ (elevii au avut acces liber la materialele din CDI şi le-au utilizat în rezolvarea sarcinilor trasate de către profesor) | 0,2 | |
Gestionarea timpului | 0,2 | |
Alegerea temei în funcţie de nevoile utilizatorilor de documentare şi informare | 0,2 | |
Corelarea între obiectivele infodocumentare, activităţile propuse şi modalităţile de evaluare | 0,2 | |
Capacitatea de a crea un mediu documentar adaptat nevoilor utilizatorilor | 0,1 | |
Prin conţinuturile propuse, profesorul are ca scop generarea unor idei noi, soluţii (elevii vor învăţa să utilizeze cât mai eficient resursele şi spaţiile specifice unui CDI). | 0,2 | |
A fost menţinut un raport eficient între durata solicitării elevilor şi cea afectată explicaţiilor. | 0,2 | |
A fost creat un climat afectiv-emoţional propice desfăşurării activităţii. | 0,1 | |
Elevii - dominante vizate | Elevii sunt responsabili şi se implică în procesul instructiv-educativ. | 0,2 | |
Elevii dau dovadă de autonomie în învăţare, competenţe de căutare, selectare, tratare şi comunicare a informaţiei. | 0,2 | |
Elevii au deprinderi de învăţare eficientă şi gândesc logic, problematizat. | 0,2 | |
Elevii au deprinderi de muncă independentă şi se descurcă bine în rezolvarea sarcinilor de lucru indicate de către profesor. | 0,2 | |
Elevii sunt familiarizaţi cu spaţiul şi resursele CDI şi înţeleg importanţa iniţierii în cercetarea documentară. | 0,1 | |
Elevii poartă cu uşurinţă o conversaţie şi nu au dificultăţi în a utiliza termenii specifici disciplinei studiate. | 0,2 | |
Elevii au capacitatea de a-şi menţine nivelul de concentrare şi sunt interesaţi de activităţile propuse. | 0,2 | |
Elevii sunt obişnuiţi să lucreze utilizând fişe, dicţionare, enciclopedii, atlase, materiale auxiliare, tehnologia informaţiei şi comunicării (TIC). | 0,2 | |
Elevii sunt implicaţi în animarea CDI: mediatizarea activităţii CDI, ordonarea documentelor, organizarea activităţilor etc. | 0,2 | |
Elevii manifestă respect faţă de profesor şi au o atitudine corespunzătoare faţă de disciplina predată. | 0,1 | |
Elevii dovedesc competenţe de integrare şi relaţionare pozitive. | 0,2 | |
Elevii manifestă interes şi o atitudine pozitivă faţă de activităţile specifice unui CDI (dezvoltarea gustului pentru lectură, expoziţii, audiţii, vizionări, ateliere de creaţie, întâlniri cu personalităţi ale vieţii culturale etc.). | 0,2 | |
Elevii înţeleg importanţa dobândirii unor metode de a învăţa şi de a stăpâni informaţia. | 0,2 | |
Elevii îşi dezvoltă capacitatea de a identifica, selecta, organiza, prelucra şi transmite informaţia. | 0,2 | |
Elevii manifestă iniţiativă, creativitate şi disponibilitate de a lucra în echipă pentru rezolvarea diferitelor sarcini. | 0,1 | |
Elevii sunt receptivi faţă de valorile culturale. | 0,2 | |
Elevii au o atitudine prietenoasă faţă de colegi. | 0,1 | |
Elevii au o atitudine pozitivă faţă de şcoală şi manifestă dorinţa de a se implica activ în promovarea imaginii acesteia în comunitatea locală prin participarea la activităţile iniţiate de către profesorul documentarist prin intermediul CDI. | 0,2 | |
Profesorul - dominante vizate | Demonstrează o bună cunoaştere a disciplinei predate şi cunoştinţe actualizate în domeniul iniţierii în cercetarea documentară. | 0,2 | |
Demonstrează capacitate de sinteză şi subliniază valoarea practic-aplicativă a demersului întreprins. | 0,2 | |
Limbajul utilizat este adecvat şi ţine cont de nivelul de vârstă şi înţelegere al elevilor. | 0,1 | |
Comunicarea cu elevii este eficientă. Tonul folosit (calm, ferm), formularea clară a ideilor conduc la captarea atenţiei elevilor şi la participarea lor la rezolvarea sarcinilor propuse. | 0,1 | |
Dialoghează cu elevii, nu monopolizează discuţia, răspunde la întrebările elevilor clarificând aspectele mai dificile pentru aceştia. | 0,2 | |
Foloseşte materiale auxiliare. | 0,1 | |
Utilizează corespunzător resursele existente în CDI (suport hârtie, suporturi audio-video), inclusiv resursele digitale şi TIC. | 0,2 | |
Alocă fiecărei secvenţe din lecţie timpul adecvat şi respectă etapele parcurgerii acesteia, respectând planul de lecţie. | 0,2 | |
Utilizează strategii de lucru interactive: brainstorming, dezbatere, problematizare, joc de rol, simulări, tehnici ale gândirii critice, exerciţii metaforice etc. | 0,2 | |
Abordează conţinuturile dintr-o perspectivă aplicativă, implicând elevii în activitatea de documentare şi orientare într-o structură infodocumentară. | 0,2 | |
Lecţia este centrată pe elev - se lucrează pe perechi, pe grupe, individual. | 0,2 | |
Monitorizează atent activităţile desfăşurate de elevi. Elevii primesc indicaţii clare, precise pentru fiecare etapă a lecţiei. | 0,1 | |
Formează şi dezvoltă competenţe specifice domeniului infodocumentar, necesare învăţării de-a lungul vieţii. | 0,2 | |
Dovedeşte preocupare pentru facilitarea accesului la informaţie, asigurarea exploatării cât mai eficiente a informaţiilor şi documentelor pluridisciplinare multimedia şi multisuport de către utilizatori, din perspectiva egalizării şanselor elevilor din medii culturale şi sociale diferite. | 0,2 | |
Distribuie sarcinile de învăţare gradual şi în succesiune logică. | 0,2 | |
Formulează întrebări pentru a verifica dacă elevii au înţeles noile conţinuturi. | 0,1 | |
Implică elevii în procesul de evaluare şi le oferă feedback în legătură cu progresul şcolar realizat. | 0,2 | |
Favorizează implicarea activă a tuturor elevilor în procesul instructiv-educativ. | 0,2 | |
Demonstrează abilitatea de a desfăşura activităţi diferenţiate. | 0,2 | |
Demonstrează capacitate de analiză şi sinteză, originalitate, tact pedagogic şi spirit organizatoric. | 0,2 | |
Alege activităţile în mod creativ. | 0,2 | |
Facilitează accesul elevilor la informaţie, documentaţie şi noi tehnologii în contextul evoluţiei societăţii. | 0,2 | |
TOTAL | 10 | |